Πραγματικά εμένα το καθάρισμα του φούρνου με είχε ταλαιπωρήσει αφάνταστα. Απο τη μία δεν ήθελα να χρησιμοποιώ χημικά καθώς είναι πολύ βλαβερά για τον οργανισμό, και παράλληλα καταστρέφουν σταδιακά τη συσκευή, απο την άλλη όμως δεν μπορείς να αφήσεις τον φούρνο μέσα στο μαύρο χάλι!
Και αυτή η πυρόλυση (εαν έχει ο φούρνος σου) τι να σου κάνει η καημένη; Ότι μπορεί αλλά δεν φτάνει.
Υπάρχει λύση και είναι και πολύ εύκολη, οικονομική και χωρίς τα χημικά! Αμμωνία λέγεται και κάνει θαύματα!
foto: arena-kitchens
Υλικά:
1 λίτρο νερό
1 φακελάκι αμμωνία
Πώς το κάνουμε:
Βράζουμε το νερό. Το αφήνουμε στη κατσαρόλα ή το βάζουμε σε κάποια άλλο μεταλλικό σκεύος. Προσεχτικά πολύ ρίχνουμε μέσα την αμμωνία. Προσοχή! δεν θέλουμε να εισπνεύσουμε την αμμωνία μέσω των ατμών αλλά ούτε να μπει στα μάτια μας.
Στη συνέχεια τοποθετούμε την κατσαρόλα με την αμμωνία μέσα στο φούρνο (ο φούρνος κρύος) και αφήνουμε αρκετές ώρες, και 5 και 6 και 7 εαν έχετε χρόνο
Τέλος με ένα σφουγγάρι ή ένα βρεγμένο πανί καθαρίζουμε το φούρνο.
Θα εκπλαγείτε απο το πόσο εύκολα θα φύγουν λίπη και καμένα υπολλείματα.
Αγάπη και πάθος για δημιουργία με απλά και καθημερινά υλικά. Ανακύκλωση και επαναχρησιμοποίηση υλικών. Αγαπημένη, η διακόσμηση και οι λύσεις για μικρούς χώρους καθώς και οι πρακτικές και νόστιμες συνταγές