Ο μούστος περιέχει υδατάνθρακες, αμινοξέα, βιταμίνες, μέταλλα, φαινόλες. Είναι πλούσιος σε βιταμίνη Α, βιταμίνη C καθώς και σε βιταμίνες του συμπλέγματος Β, ενώ από μεταλλικά στοιχεία περιέχει ασβέστιο, φώσφορο, κάλιο και σίδηρο. Είναι καλή πηγή υδατανθράκων κι έτσι αποτελεί καλή πηγή ενέργειας για τον οργανισμό. Τέλος, έχει αντιοξειδωτική αλλά και αντικαρκινική δράση, λόγω της ρεσβερατρόλης, που βρίσκεται στη φλούδα των σταφυλιών. Λάβετε λοιπόν τα οφέλη του μούστου με μια πεντανόστιμη παραδοσιακή Κρητική μουσταλευριά
Ρίχνουμε σε μια κατσαρόλα το μούστο για να βράσει και κρατάμε ένα φλιτζάνι, για να διαλύσουμε σε αυτό, το σιμιγδάλι, ανακατεύοντας γρήγορα με πιρούνι. Το ρίχνουμε και αυτό στην κατσαρόλα ανακατεύοντας συνέχεια με σύρμα για να μην σβολιάσει, μέχρι ο μούστος να πάρει μια βράση. Σκεπάζουμε την κατσαρόλα και αφήνουμε το μούστο να βράσει για 10 λεπτά. Ρίχνουμε τα καρύδια, αφήνοντας λίγα για το γαρνίρισμα. Ανακατεύουμε το μούστο και ρίχνουμε τα αμύγδαλα και την αρμπαρόριζα. Αφήνουμε το μούστο να σιγοβράζει, μέχρι να γίνει διαυγής και να δέσει. Σερβίρουμε τη μουσταλευριά, πασπαλισμένη με κανέλα, σουσάμι και καρύδια.
Αγάπη και πάθος για δημιουργία με απλά και καθημερινά υλικά. Ανακύκλωση και επαναχρησιμοποίηση υλικών. Αγαπημένη, η διακόσμηση και οι λύσεις για μικρούς χώρους καθώς και οι πρακτικές και νόστιμες συνταγές